BAŞKAN İRFAN TUNÇ “OTİZMİ FARK ETMEK YETMEZ, HAYATIN İÇİNE AL”

Fırat Otizm Derneği Başkanı İrfan Tunç 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, toplumda otizm konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Başkan İrfan Tunç “Otizmi Fark Etmek Yetmez, Hayatın İçine Al”

Otizimli bireylerin hayata eşit yurttaşlık haklarıyla katılımının önünde duran engeller bulunduğuna dikkat çeken Fırat Otizm Derneği Başkanı İrfan Tunç, ”
Dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve otizm konusunda toplumu bilinçlendirmek, toplumun dikkatini çekmek amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü” Nisan ayı ise “Dünya Otizm Farkındalık Ayı” olarak ilan edildiğini  söyledi.

OTİZMİ FARK ETMEK YETMEZ, OTİZMLİYİ HAYATIN İÇİNE ALMAK GEREK

İrfan  Tunç, 2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde tüm dünyada Otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve farkındalığın arttırılarak otizmli bireylerin eğitiminin sağlanması, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması önemli olduğunu belirterek: ”Farkındalık günlerini, bir kutlama günü olarak algılamamalıyız. Karar vericiler ve toplum unsurlarının bütününü etkilemek, yapısal sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi daha baskın bir şekilde gündeme taşımalı, sesimizi daha güçlü bir şekilde çıkarmalıyız. Otizmin farkındayız, onların yanındayız tarzı mesajlardan açıkçası rahatsızlık duyuyoruz. Sloganlarda anlatmaya çalıştığımız gibi otizmi fark etmek yetmez, otizmliyi hayatın içine almak gerek. Otistiklerin yaşama eşit haklarla katılabileceği, bütün bakım, eğitim, terapi, sağlık, yaşam aktivitesi ve iş kazandırma gibi konuların sadece ailelerinin sırtında olmayacağı düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Aksi takdirde, ailelerin bizden sonra çocuğumuz nasıl, hangi koşullarda yaşayacak konusundaki endişesi hiç bitmeyecek.” dedi

BELEDİYELER

EKONOMİ